Deniz altı uygulamalarında erozyon ve oyulmaları engellemek amaçlı özel deniz etkilerine dayanıklı geotekstiller kullanılabilmektedir.
Firmamız bu konuda proje firmalarına ve idarelere ilgili geotekstil ve geosentetik kullanımı ile ilgili teknik destek vermektedir.
boru-koruma-resim

Boru Koruma

Deniz yatağına çok sayıda boru yerleştirilir. Gemi türbinleri deniz yatağını aşındırırlar ve bunun sonucunda bir aşınma oluşur. Korunmanın etkin bir yolu, bunları bir FlexiTex® tabakası içinde 10-13 cm kalınlığında betonla kaplamaktır.
Beton matın yerleştirilmesinin matın altına akıntı girmeyecek şekilde doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Mühendislerimiz size hidrolik akıntıların, derinliklerin ve deniz yatağı tipleri gibi yerel şartların etkileri hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.
Genelde matın borular ve FlexiTex® arasında kullanılmasıyla, boru da mekanik etkilere karşı korunacaktır
borular-icin-agirlik-yapici-gomlekler-resim

Borular İçin Ağırlık Yapıcı Gömlekler

Deniz dibi çalışmalarında petrolün ya da sıvıların nakli genellikle yapılan bir uygulamadır. Boruların gemi trafiğinden korumak amacıyla balast sistemleri kullanılarak batırılması önemlidir.
FlexiTex®, belirli noktalarda borunun çevresine yerleştirilir. Daha sonra çift dokunmuş FlexiTex®'e suyun altında beton dökme çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.
su-alti-beton-uygulamalari-resim

Su Altı Beton Uygulamaları

Sualtı betonla destekleme işleri FlexiTex® matları ile kolayca gerçekleştirilebilir. Deniz yatağını ya da liman yapılarını korumak için FlexiTex® kolayca ve rahatlıkla betonla doldurulabilir.
Daha derin teknelerin girebilmesi için limanların taraklanması gerektiğinde önceki yapıların korunması gerekir ve beton matlar kalıcı ve gelecekteki erozyonları önleyici bir çözüm sunarlar.